Opublikowane teksty
-
Wielka biała plamaNa liście ponad 60 tys. przedstawicieli lokalnych elit, uznanych za „element niebezpieczny” dla III Rzeszy, których od razu w 1939 r. Niemcy rozstrzeliwali albo wysyłali na śmierć do kacetu, znaleźli się przede wszystkim Polacy związani...
-
Kłamstwa RosjiZakłamanie dziejów Rosji od wieków odgrywa rolę ideologii, narzędzia polityki oraz racji stanu państwa moskiewskiego.
-
Imperializm moskiewski. Narodziny i rozwój Rosji drapieżnejPrzeraźliwe krzyki i gromkie wybuchy, płomienie i dym, zwłoki poległych i pomordowanych, łzy i cierpienie kobiet – to częste w historii następstwa najazdów. Widzimy je we wstrząsających relacjach z Ukrainy na ekranach telewizorów. A to...
-
Nasze wojny z Moskwą. Kalendarz krwawych kart historii (1)Imperializm moskiewski szybko zaczął zagrażać Litwie będącej w unii personalnej z Polską, potem wspólnej z nią Rzeczypospolitej, a wreszcie istnieniu naszego państwa.
-
Słówko Cambronne’a"Słówko Cambronne’a sprawia wrażenie złamania kości. To pęknięcie deski piersiowej rozsadzonej zbytkiem wzgardy..."
-
Jakie piękne carobójstwoObecny władca Kremla najbardziej boi się zapewne zamachu na swoje życie. Ma powody. Ma też przykłady z historii imperium moskiewskiego…
-
Niechciana armia niewygodnego sojusznika. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej„Powstańcy z nawiązką spełnili swój obowiązek, natomiast politycy państw alianckich nie wypełnili swoich” (Norman Davies)
-
Pogrom Turków pod BelgrademZdziesiątkowani, popaleni, groźni zwykle janczarzy, którym udało się przeżyć, uciekali w panice śladem swego sułtana – Mehmeta II Zdobywcy.
-
Miles ChristiJego zwycięstwa chroniły Italię, a zwłaszcza Stolicę Apostolską, Wenecję i śródziemnomorskie posiadłości potężnego króla Aragonii Alfonsa V.
-
Drang nach Osten. Niemcy a Czechy, Węgry i PolskaZwrot ten w słowiańskim uchu brzmi bardzo ostro, nieprzyjemnie. Nie bez przyczyny…
-
Zwycięzca spod Żelaznej Bramy, Kruševaca i Belgradu. Hunyady – postrach TurkówWielki węgierski wódz udowodnił Europie, że Osmanom można zadawać klęski. Niestety, Władysława III pod Warną nie ocalił.
-
Lengyel, magyar…Lengyel, magyar… – to po węgiersku oczywiście początek przysłowia, które w całości rymowanej polszczyzny brzmi: „Polak, Węgier, dwa bratanki, / i do szabli, i do szklanki / oba zuchy, oba żwawi, / niech im Pan Bóg błogosławi”.
-
Rok 1922. Rok II RP100 lat temu zakończyło się czteroletnie budowanie II Rzeczypospolitej Polskiej. Oto zestaw najważniejszych wydarzeń, które ostatecznie wyznaczyły granice nowego państwa polskiego oraz jego ustrój.
-
Batu-chan gromi Belę IVDwa dni po naszej klęsce pod Legnicą znacznie większe siły Mongołów zadały klęskę wojskom Królestwa Węgier.
-
Żelazna osiemnastkaRodaków niepokoją wiadomości znad granicy z Białorusią. Często powtarza się w nich jednak krzepiąco brzmiąca nazwa: „Żelazna 18. Dywizja”.
-
Mitteleuropa zamiast MiędzymorzaPanowali tu cesarze z Rzymu i Konstantynopola, potem dominowali królowie węgierscy (w tym trzech Jagiellończyków) i cesarze z rodu Habsburgów. Od XIV w. trwała ofensywa Turków osmańskich, pozbawionych większości zdobyczy dopiero pod...
-
Entrée Wielkiego Kondeusza. Bitwa pod RocroiByło to pierwsze od wieku znaczące zwycięstwo armii francuskiej nad hiszpańską.
-
Wiek upokorzenia. Wojny opiumowe, powstania tajpingów i bokserówGdy Brytyjczycy rzucili Chiny na kolana, jak hieny zbiegły się do łupu największe państwa świata: Francja, USA, Niemcy, Rosja, Japonia…
-
Granica II RP w ogniuSto lat temu – po wojnie 1920 r. i zawarciu pokoju w roku następnym – Rosja Sowiecka rozpoczęła z Polską niewypowiedzianą wojnę dywersyjną.
-
Yad Vashem i sprawiedliwi PolacyW tych dniach instytut Yad Vashem ostatecznie oświadczył, że nie przyzna tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata polskiemu dyplomacie Aleksandrowi Ładosiowi, który podczas wojny uratował życie setkom Żydów.